جوشکاری با روش استیل

جوشکاری استیل به عنوان یک عملیات کاملاً تخصصی و صنعتی، جهت ترکیب و اتصال قطعات همگون یا ناهمگون به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرآیند شامل ترکیب مواد مختلف با استفاده از دستگاه‌های گوناگون است، به منظور تولید قطعات با آلیاژهای متفاوت.

استفاده از روش‌های جوشکاری استیل و انتخاب تجهیزات مناسب و متناسب با این فرآیند، یکی از جوانب حیاتی این عملیات محسوب می‌شود. ضخامت و نوع مواد مورد استفاده نیز نقش به‌سزایی در تعیین روش‌های مناسب جوشکاری استیل ایفا می‌کند.

جوشکاری استیل با استفاده از گاز CO2، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و ابتدایی‌ترین روش‌های جوشکاری بین استیل و دیگر مواد می‌باشد.

روش‌های متعددی برای جوشکاری استیل وجود دارد، از جمله: جوشکاری با برق، جوشکاری با ضخامت کم، جوشکاری با قلع، برش با هوا، جوش استیل به مس، جوشکاری با الکترود، و استفاده از اینورتر.

این نمونه‌ها از جوشکاری استیل نشان‌دهنده تنوع و گستردگی این فرآیند با دستگاه‌ها و مواد مختلف می‌باشند.

در این مقاله، ما با معرفی جوشکاری استیل و بررسی روش‌های مختلف این عملیات با استفاده از مواد و تجهیزات گوناگون، شما را همراه خواهیم کرد.

جوشکاری به روش استیل

روش‌های جوشکاری استیل

روش‌های مختلف جوشکاری استیل، به ویژه با توجه به مصارف مختلف و نوع دستگاه مورد استفاده، نام‌گذاری و قابل شناسایی هستند. علاوه بر سه روش اصلی جوشکاری استنلس استیل، یعنی TIG، نقطه‌ای، و MIG، به روش‌های دیگر نیز می‌توان اشاره کرد که در این مسیر متداول هستند و در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد

همچنین بخوانید : آمپر مناسب جوشکاری کدام است 

جوشکاری استنیل استیل با گاز به روش TIG

برای دستیابی به جوشکاری با ظاهری تمیز و زیبا، جوش استیل با استفاده از روش TIG یک گزینه عالی است. زیبایی و جلب‌کنندگی که جوشکاری استیل با تکنیک TIG ایجاد می‌کند، می‌تواند یکی از عوامل تعیین‌کننده نوع جوشکاری باشد.

در جوش استیل با استفاده از روش TIG، عمل جوشکاری با کنترل انگشت انجام می‌شود، که این امر به جوشکار این امکان را می‌دهد که کنترل بهتری بر روی میزان حرارت اعمال شده به قطعه داشته باشد. این کنترل بهبود می‌بخشد تا تاب برداشتن استیل به حداقل برسد و نتیجه نهایی کار به شکل زیباتری ظاهر شود.

از جمله معایب جوشکاری TIG می‌توان به هزینه بالای گاز محافظ و نیاز به تعویض منظم الکترود مصرفی اشاره کرد.

جوشکاری استنیل استیل با گاز به روش TIG

جوشکاری استنیل استیل با گاز به روش MIG

همانطور که پیشتر اشاره شد، جوشکاری استیل با گاز یا همان MIG به صورت نیمه‌اتوماتیک انجام می‌شود که باعث افزایش سرعت کار می‌شود. از مزایای این روش جوشکاری می‌توان به امکان جوشکاری آسان‌تر استیل در نقاط دشوار و حساس اشاره کرد.

این نوع جوشکاری در حوزه فولاد ضدزنگ به عنوان یک روش کارآمد شناخته می‌شود، اما هزینه‌های بالایی به همراه دارد و ممکن است در انتخاب روش جوشکاری تأثیرگذار باشد.

جوشکاری استنیل استیل با گاز به روش نقطه‌ای

جوشکاری نقطه‌ای یکی از ارزان‌ترین روش‌های جوشکاری استنلس استیل است. تجهیزات مورد نیاز در این روش همگی کارآمد هستند و به همین دلیل می‌توان از آن در پروژه‌های متنوع و اندازه‌های مختلف استفاده کرد. در این روش، جوشکاری با استفاده از جریان الکتریسیته انجام می‌شود، به‌طوری‌که لبه‌های فلز ساییده شده با حرارت متصل می‌شوند. لازم به ذکر است که در جوش نقطه‌ای، جوشکاری با استفاده از نقطه ذوب پایین انجام می‌شود تا از تاب‌خوردگی فلز جلوگیری شود.

جوشکاری استنیل استیل با گاز به روش نقطه‌ای

جوشکاری استیل با الکترود

استفاده از دستگاه جوش معمولی و الکترود به عنوان ساده‌ترین روش جوشکاری فولاد زنگ‌نزن مطرح است. این روش شامل اتصال ورق‌های استیل، پروفیل، نبشی، لوله، فلنج، شیرآلات، میلگرد و قطعات دیگر با استفاده از جوش یا فیلر (پرکننده) است که برای این منظور از الکترود و یک هادی یا رسانا، معمولاً گاز اکسیژن یا دی اکسید کربن، استفاده می‌شود.

جوشکاری استیل با الکترود با استفاده از الکترود‌های آلیاژی مختلف، بدون نیاز به گاز محافظ، بدون نیاز به تخصص زیاد و با استفاده از دستگاه جوش معمولی ارزان‌قیمت، یکی از روش‌های محبوب جوشکاری است.

با پیشرفت صنعت در گذشته، دستگاه‌های جوشکاری مجهزتر و مدرن‌تر به بازار عرضه می‌شوند. تمیزی قطعات فولاد زنگ‌نزن و مقدار فولاد کربن مهم است، زیرا فولاد کربن ممکن است زنگ بزند. نوع فیلرها و الکترودها نیز در این روش جوشکاری از اهمیت بالایی برخوردارند.

جوشکاری فولاد گالوانیزه نیز به دلیل خاصیت ضدزنگ خود، شباهتی با جوشکاری فولاد زنگ‌نزن دارد. با این حال، برای جوشکاری ورق گالوانیزه، باید نکات خاصی را رعایت کرد

الکترود استیل

خرید الکترود استیل

جوشکاری استیل به روش SMAW

جوشکاری استیل با روش SMAW، ظاهر جوشکاری قابل توجهی ندارد و اگر زیبایی و ظاهر جوش برای شما اهمیت دارد، این روش به عنوان گزینه‌ای مناسب محسوب نمی‌شود. یکی از مزایای این روش، قابل حمل بودن تجهیزات و سادگی در انجام جوشکاری است.

در صورت نیاز به جوشکاری بخش بزرگی، می‌توانید از این روش استفاده کنید. یکی از ویژگی‌های مثبت این روش جوشکاری SMAW، عدم نیاز به گاز محافظ است که باعث کاهش هزینه‌های مرتبط با گاز می‌شود. همچنین، می‌توان در شرایطی که باد وزش دارد، از این روش استفاده کرد.

مشکلاتی نیز با این روش جوشکاری همراه است، از جمله تولید سرباره که نیازمند مدیریت و کنترل است. همچنین، با تعویض الکترود می‌توانید میزان تولید سرباره را کنترل کنید.

جوشکاری استیل به روش SMAW

جوشکاری استیل با CO2

یکی دیگر از روش‌های قدیمی جوشکاری، جوشکاری استیل با گاز دی‌اکسید کربن (CO۲) می‌باشد. اما در حال حاضر، گاز آرگون جایگزین مناسبی برای گاز CO۲ شده است و استفاده از گاز CO۲ برای جوشکاری به دلیل مزایای آرگون، منسوخ شده است.

جوشکاری زیرپودری استیل

در صورتی که صفحات و قطعات ضخیم از جوشکاری استیل به جوش نیاز دارند، بهتر است از روش جوشکاری زیرپودری استفاده کرد. تهیه ورق‌های ضخیم استیل نیز با استفاده از این روش جوشکاری انجام می‌شود.

جوشکاری زیرپودری SAW از تجهیزات خاص خود شامل پودرهای جوشکاری و دستگاه جوشکاری زیرپودری بهره می‌برد؛ از این رو، این روش جوشکاری به عنوان یکی از روش‌های گران‌قیمت شناخته می‌شود.

جوشکاری زیرپودری استیل

نکات مهم در اجرای جوشکاری استیل

برای دستیابی به جوشکاری ایده‌آل در استیل، اصول زیر باید مدنظر قرار گیرند:

حرارت مناسب در جوشکاری

استفاده از حرارت مناسب بسیار حائز اهمیت است. حرارت زیاد می‌تواند به آسیب‌های فلزی و تاب برداشتن منجر شود. به همین دلیل، انجام جوشکاری با حرارت ملایم و کنترل شده از اهمیت بالایی برخوردار است.

استفاده از الکترود با قطر مناسب

انتخاب الکترود با قطر مناسب نیز یک نکته اساسی است. استفاده از الکترود با قطر زیاد ممکن است نیاز به حرارت زیادی داشته باشد که می‌تواند منجر به مشکلات جوشکاری شود.

انتخاب اندازه مناسب سیم جوش

انتخاب اندازه مناسب سیم جوش و تنظیم چسبندگی برای جوشکاری با هسته شار و MIG از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همچنین، باید جلوگیری از ایجاد فاصله بین فلز و نازل را در نظر گرفت.

انتخاب نوع الکترود مناسب

انتخاب الکترود مناسب که با نوع جوشکاری و جنس مواد منطبق باشد، تأثیر زیادی بر کیفیت جوش دارد. از مواد پرکننده‌ای مانند ER316L، ER309، ER308L و ER304 برای جوشکاری استیل استفاده کنید.

نرخ نفوذ در جوشکاری

اگر نیاز به نفوذ سریع دارید، از جوشکاری با شاردار و سیم دو محافظ استفاده کنید تا سرعت نفوذ بهتری داشته باشید.

حوضچه جوش TIG

در صورت حاشیه جوش بزرگ، قطر حوضچه جوش باید با ضخامت فلز پایه همخوانی داشته باشد. برای کنترل آسیب‌های حوضچه جوش پس از انجماد، از ماده پرکننده استفاده کنید.

زاویه مناسب تورچ یا نازل

استفاده از زاویه مناسب در کشیدن الکترود یا تورچ برای جلوگیری از آلودگی‌ها و آخال‌ها به جوش ضروری است.

سرعت مناسب جوشکاری استیل

سرعت مناسب جوشکاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا گرمای زیادی به قطعه وارد نشود. حرکت جوشکاری با سرعت مناسب آسیب به جوش را کاهش می‌دهد

همچنین بخوانید : جوشکاری سربالا چیست ؟

در نهایت

انتقال حرارت در استیل با سرعت کمی اتفاق می‌افتد و عیوب جوشکاری در این نوع فلز به راحتی قابل تشخیص هستند، جوشکاری فولاد ضد زنگ یک فرآیند پیچیده است. با این وجود، با رعایت برخی اصول کلیدی که در این موضوع بیان شده‌اند، امکان دارد که یک جوشکاری با کیفیت را انجام دهید.

امتیاز ۳.۱۹ از ۵ – ۴ رای
spinner در حال ثبت رای
5/5 (2 نظر)
adminweb
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
 • پوریا 11 آذر 1402 / 4:58 ب.ظ

  با سلام
  ابتدا تشکر میکنم بابت همین مقدار زحمتی که کشیدین.
  مطلب دوم اینکه این متن شما هم ناقص هست و هم اشتباه و برای علاقمندان مبتدی گمراه کنندس.
  اون قسمتی که نوشتید استیل با گازco2 جوشکاری میشه!! کاملا اشتباه هست.
  چونکه استیل رو فقققط و فقققط با گاز میکس باید جوشکاری کرد که گاز ارگون و co2 تشکیل دهنده گاز مورد نیاز هست که درصدی مخلوط میشن.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *